U Craiova a invins Dinamo in derbiul etapei a 7-a din Liga 1, scor 3-0, intr-o partida disputata pe stadion Ion Oblemenco.

Confruntarea din Banie a avut un ritm extraordinar, iar cele doua echipe au oferit un fotbal foarte spectaculos.

Dupa mai multe ocazii mari pentru ambele echipe, partida a fost deblocata in prelungirile primei reprize, cand bosniacul Koljici, venit de doar doua zile la echipa, a inscris cu o lovitura de cap din centrarea lui Cicaldau.

Scorul a devenit 2-0 in minutul 69, cand Mitrita a finalizat cu un sut plasat o actiune individuala.

Sapte minute mai tarziu, Mitrita a fost gasit excelent in careu de Koljici si a facut 3-0.

Dupa acest rezultat, U Craiova urca pe locul 3 in clasamentul Ligii 1, cu 11 puncte, in timp ce Dinamo ajunge pe 7, cu 10 puncte.

Totodata, Dinamo a ajuns la 12 goluri incasate in cele patru deplasari din acest sezon in Liga 1.

Etapa urmatoare, U Craiova se va deplasa la Medias, in timp ce Dinamo va primi vizita Astrei Giurgiu.