Poli Iasi a obtinut o victorie importanta in etapa cu numarul 18 din Liga 1, echipa lui Stoican impunandu-se in „derbiul Moldovei” cu FC Botosani.

Rezultatul este cu atat mai important cu cat iesenii s-au impus cu 2-1 chiar pe terenul rivalei locale.

Botosaniul a deschis scorul foarte repede, insa din minutul 6, Miron reluand cu capul foarte bine o minge trimisa din corner de Fulop.

Oaspetii au egalat in minutul 34, atunci cand andrei Sin a trimis o centrare din banda stanga iar brazilianul Platini a aparut nemarcat in marginea careului mic si a trimis in plasa cu o lovitura de cap.

In finalul primei reprize iesenii au mai lovit o data. Andrei Cristea a executat excelent o lovitura libera de la 20 de metri, balonul a lovit bara si a revenit in teren, acolo de unde a fost trimis in poarta de Flores, atent pe recuperare.

Echipele de start

FC Botosani: E. Pap – Patache, A. Miron, A. Burca, Dumitras – E. Papa, Karaboue – Golofca, L. Fulop, D. Fabbrini – M. Roman II
Rezerve: Fraisl, Trujic, Soiledis, Chindris, Ongenda, Tarsa, Chitosca
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Poli Iasi: D. Rusu – Gallego, Mihalache, Frasinescu, Sin – Qaka, Cioinac – Platini, D. Flores, P. Petre – A. Cristea
Rezerve: Tarnovanu, Bosoi, Danale, Al. Zaharia, Mihaescu, Bekui, Sanoh
Antrenor: Flavius Stoican

Arbitru: Marian Barbu